Na pewno wiecie, że poziom znajomości języka obcego wpływa na wysokość wynagrodzenia. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń różnice w zarobkach w 2017 roku w zależności od stopnia zaawansowania były bardzo znaczące.
Wniosek jest jeden: warto podnosić swój poziom języka, ponieważ najwyższe wynagrodzenie otrzymywały osoby z zaawansowaną znajomością języka angielskiego (C1/C2). Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami to zapraszam do przeczytania artykułu.
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak w roku 2017, średnia wynagrodzeń całkowitych pracowników z zaawansowaną znajomością języka angielskiego czyli na poziomie C1/C2 wyniosła 6076 PLN. Połowa badanych osób zarabiała od 4200 PLN do 9600 PLN brutto miesięcznie.
Znajomość języka angielskiego na poziomie średnio-zaawansowanym skutkowała niższym wynagrodzeniem, gdzie średnia zarobków wynosiła 4210 PLN. Natomast osoby, które znały język angielski słabo zarabiały średnio 3600 PLN, a osoby bez jakiejkolwiek znajomości języka angielskiego 3493 PLN.
Średnia miesięcznych wynagrodzeń w zależności od stanowiska z różną znajomością języka angielskiego w 2017 roku
Znajomość języka angielskiego ma największy wpływ na wysokość wynagrodzenia na stanowiskach kierownicznych gdzie różnice wahają się w przedziale od 4802 PLN do 5288 PLN.
Kierownik ds. finansów i controllingu z zaawansowaną znajomością języka angielskiego zarabia średdnio 12000 PLN, podczas gdy osoba na tym samym stanowisku z podstawową znajomością języka angielskiego na poziomie A1/A2 zarabia 7 198 PLN. Różnice są nawet większe pomiędzy kierownikami z działów HR. Wynagrodzenie osoby na kierowniczym stanowisku z zaawansowaną znajomością języka angielskiego wynosi średnio 11000 PLN, podczas gdy osoba z podstawową znajomością tego języka zarabia średnio 5713 PLN. Różnica jest bardzo duża i wynosi aż 5287 PLN.
Różnice w zarobkach na pozostałych stanowiskach też są znaczące, biorąc pod uwagę, że relatywne zarobki są rjednak mniejsze. Mianowicie, podobne różnice w wynagrodzniu są na stanowiskach: konsultanta ds. IT oraz głównego księgowego, kolejno 3895 PLN oraz 3811 PLN. Stosunkowo mniejsze różnice są na stanowisku specjalisty ds. personalych i asystenckich. Wynoszą one kolejno 1411 PLN oraz 1005 PLN.
Wnioski, które można wyciągnąć z powyższej analizy, są dość przewidywalne. Im wyższe stanowisko, tym bardziej jest potrzebna znajomość języka angielskiego, za którą idzie adekwatny poziom wynagrodzenia.
Analiza została przeprowadzona na podstawie artykułu Wynagrodzenia osób z różną znajomością języków obcych w 2017 roku pochodzącego z portalu www.egospodarka.pl.